سرخط خبرها
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب جوملا
خانه / مقالات / احکام و مسائل شرعی / پیرامون روزه عاشوراء و قضیه شهادت حضرت حسین

پیرامون روزه عاشوراء و قضیه شهادت حضرت حسین

پیرامون روزه عاشوراء و قضیه شهادت حضرت حسین

فضیلت روزه عاشوراء

از ابوغطفان بن طریف مری روایت است : از ابن عباس رضی الله عنه شنیدم که میگفت : « حِینَ صَامَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَوْمَ عَاشُورَاءَ وَأَمَرَ بِصِیَامِهِ قَالُوا یَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّهُ یَوْمٌ تُعَظِّمُهُ الْیَهُودُ وَالنَّصَارَی فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَإِذَا کَانَ الْعَامُ الْمُقْبِلُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ صُمْنَا الْیَوْمَ التَّاسِعَ قَالَ فَلَمْ یَأْتِ الْعَامُ الْمُقْبِلُ حَتَّی تُوُفِّیَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ »

مسلم / ۱۱۳۴

یعنی: « وقتی پیامبر صلی الله علیه و سلم روز عاشورا را روزه گرفت و به روزه گرفتن آن دستورداد ، مردم گفتند ای رسول خدا عاشورا روزی است که یهود و نصاری آن را بزرگ میدارند. پیامبر ص فرمود : سال بعد ان شاء الله روز نهم (تاسوعا) را هم روزه میگیریم‌ .
ابن عباس گفت : قبل از آنکه روز نهم سال بعد بیاید پیامبر صلی الله علیه و سلم فوت کرد».

روزه روز عاشورا مستحب و کفاره گناهان صغیره سال گذشته است ، چنانکه از پیامبر ص روایت شده : «.. سئل عن صوم یوم عاشوراء ؟ فقال یکفر السنة الماضیة » صحیح مسلم ۱۱۶۲

یعنی: « از پیامبر صلی الله علیه وسلم درباره روزه روز عاشورا از او سؤال شد ، فرمود :گناهان سال گذشته را از بین می‌برد».
اما برای کسیکه قصد روزه گرفتن در روز عاشورا را دارد ، مستحب است که یک روز قبل آن ( یعنی تاسوعا ) و یا یک روز بعد آن ( یعنی یازده محرم ) را با روز دهم روزه بگیرد و یا هر سه روز را روزه باشد ، تا با یهودیان مخالفت کرده باشد ، و اگر چنین کند یعنی دو روز را با هم یا هر سه روز را روزه بگیرد ، قطعا اجر و ثوابش بیشتر خواهد بود.

از نظر اهل سنت مناسبت تاسوعا و عاشورا چیست ؟

سنت است که روز عاشورا (دهم محرم) را روزه گرفت ، و مستحب است که روز نهم محرم (تاسوعا) نیز روزه گرفت ، و علت روزه گرفتن روز عاشوراء اینست که هنگامیکه پیامبر ص به مدینه هجرت فرمود ، دید که یهود مدینه روز دهم محرم ( عاشوراء ) را روزه میگیرند ، و علتش را نجات موسی ( ع ) از چنگ فرعون در آنروز میدانستند ، بنابراین پیامبر ص فرمود: که ما از آنها اولاتر هستیم ، و به روزه گرفتن این روز تشویق کردند ، ولی پس از چندی برای اینکه با یهود مخالفت کنند فرمود : که روز نهم محرم ( تاسوعاء ) نیز روزه بگیرند ، بنابراین بزرگداشت روز عاشوراء هیچ ربطی به شهادت امام حسین رض ندارد ، ولی از قضا و قدر الهی بوده که روز شهادت امام حسین برابر با روز عاشورا یعنی دهم محرم باشد ، ولی فضیلت این روز ربطی به شهادت امام حسین ندارد زیرا پیامبر ص هنگامیکه فضیلت روز عاشورا را بیان فرمود امام حسین طفلی بیش نبود و هنوز حادثه کربلا رخ نداده بود ، و پیامبر ص بعلت نجات موسی علیه السلام در این روز مسلمانان را به روزه اینروز ترغیب نمود ، و در حقیقت بزرگداشت این روز با عبادت و طاعت خداوند انجام میگیرد مانند روزه ، و نه با گریه و …

و در صحیح مسلم وارد شده است که:

عَنْ أَبی قَتَادةَ رضیَ اللَّه عَنْه، أَنَّ رسولَ اللَّهِ صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم سُئِلَ عَنْ صِیَامِ یَوْمِ عاشُوراءِ، فَقَال: « یُکَفِّرُ السَّنَةَ المَاضِیَةَ » (روایت مُسْلِم)

از ابو قتاده رضی الله عنه روایت است که: رسول الله صلی الله علیه وسلم از روزهء روز عاشورا پرسیده شد و فرمود: « گناه سال گذشته را محو میکند ».

پس در روزه گرفتن روز عاشوراء فضیلت بزرگی هست من جمله گناهان یک سال گذشته محو میشود ، و مستحب است که روز تاسوعاء نیز روزه گرفته شود ، زیرا پیامبر ص فرمود: « لَئِنْ بَقِیتُ إِلی قَابِلٍ لأصُومَنَّ التَّاسِعَ » (روایت مُسْلِم)
یعنی : ” اگر تا سال آینده باقی ماندم حتماً روز تاسوعا ( نهم محرم ) را روزه خواهم گرفت “، ولی پیامبر ص قبل از تاسوعای آن سال فوت کرد.

بنابراین باید این فرصت عمر را غنیمت بشمارید و فقط با یک روز روزه ، خداوند گناهان یکسال گذشته ی شما را میبخشد، و محروم آنست که قدر و فضیلت اینروز را نداند و روزه نگیرد.

والله اعلم

روز عاشورا ، چه روزی است؟

ابن عباس رضی الله عنهما میگوید : هنگامی که رسول خدا ص وارد مدینه شد‌ دید که یهودیان روز عاشورا را روزه میگیرند. پرسیدند : این چه روزی است (روز دهم محرم) که شما روزه میگیرید؟ گفتند: این ، روز بزرگی است ؛ در این روز ،‌ خداوند موسی و قومش را نجات داد و فرعون و قومش را غرق نمود ؛ لذا موسی آن را بخاطر سپاسگذاری ،‌ روزه میگرفت ، ما نیز آن را روزه می گیریم. رسول خدا ص فرمود : ما از شما به موسی نزدیكتریم. در نتیجه رسول خدا ص عاشورا را روزه گرفت و دستور داد تا مردم نیز روزه بگیرند.

(رواه مسلم ۱۱۳۰)

حکم روزه ی روز عاشورا (دهم محرم)

اوایل رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به روزه گرفتن روز عاشورا ، قبل از فرض شدن روزه ی ماه رمضان تأکید می کردند ، به دلیل حدیث زیر:
عایشه رضی الله عنها میگوید: قریش در دوران جاهلیت ، روز عاشورا را روزه می گرفتند. پیامبر خدا ص نیز دستور داد که (مسلمانان) آن را روزه بگیرند تا اینکه روزه ی ماه مبارک رمضان ، فرض گردید ،‌ در این هنگام ،‌ رسول الله صلی خدا ص فرمود: هر کس ،‌ دوست دارد ،‌ روز عاشورا را روزه بگیرد و هر کس ،‌ تمایل ندارد ،‌ روزه نگیرد. ( یعنی سنت است و اجباری در آن وجود ندارد )
(رواه مسلم ۱۱۲۵) (رواه بخاری ۲۰۰۲)

 فضیلت روزه ی روز عاشورا ( دهم ماه محرم)

از پیامبر خدا ص روایت است که فرمودند : «… وَ صِیَامُ یَوْمِ عَاشُورَاءَ أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ یُکَفِّرَ السَّنَةَ الَّتِی قَبْلَهُ ». (صحیح مسلم ۱۹۷۶)

امیدوارم که الله ( متعال ) برای فرد در قبال روزه گرفتن روز عاشورا ( دهم محرم ) گناهان سال قبل آن را ببخشد.

 مستحب است که روز نهم محرم (تاسوعا) را هم روزه گرفت

عبدالله ابن عباس رض فرموده اند : زمانیکه رسول الله ص روز عاشورا (دهم محرم) را روزه گرفتند و به ( صحابه خویش ) دستور دادند تا این روز را روزه بگیرند (صحابه رض) گفتند : ای رسول الله (ص) این روزی است که یهود و نصاری آن را بزرگ و محترم میدانند ، رسول الله ص فرمودند: پس ان شاء الله هر گاه که سال آینده شد ما روزه نهم ( را نیز با دهم محرم) روزه خواهیم گرفت.
ابن عباس رضی الله عنهما می فرمایند: هنوز عاشورا ( دهم محرم ) سال آینده فرا نرسیده بود که رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم وفات نمودند.
( صحیح مسلم حدیث ١٩١٦)

 حکمت گرفتن روزه ی روز نهم محرم (تاسوعا)

رسول الله ص در احادیث بسیاری از مشابهت با اهل کتاب نهی کرده است ، مانند سخنشان درباره‌ی روزه‌ی عاشورا که میفرماید‌ : « اگر تا سال آینده‌ی زنده بمانم حتما نهم را نیز روزه خواهم گرفت»

امام‌نووی رح میفرماید :
-منظور از این کار مخالفت با یهودیان است که تنها دهم را روزه می‌گرفتند ، و این از ابن عباس روایت شده است.

-هدف از آن وصل شدن روزه‌ی عاشورا با یک روزه‌ی دیگر است ، همانطور که از روزه گرفتن جمعه به تنهایی نهی نمودند.

-احتیاط در مورد روزه‌ی دهم از ترس آنکه هلال ناقص باشد و اشتباه رخ دهد و روز نهم در عدد همان دهم در حقیقت باشد.

گرفتن روز عاشورا به تنهایی

روزه گرفتن روز عاشورا كفاره يك سال است ، و اشكالى ندارد فقط ، روز عاشورا را روزه گرفت.

و همچنين شيخ ابن حجر الهيتمى رح ميفرمايد : و اشكالى ندارد عاشوراء را تنها روزه گرفت .
( تحفة المحتاج جلد ۳ باب ” صوم التطوع )

فقهاء روزه ی روز عاشورا را به ۴ نوع تقسیم نموده اند ،‌ که روزه گرفتن نهم ، دهم و یازدهم محرم را بهترین و افضلترین نوع بشمار آورده اند .
………………………………………….
جمعه ۷ مهرماه ۱۳۹۶، برابر با ۹ محرم ۱۴۳۸، میباشد . ( تاسوعا )
و شنبه نیز برابر با ۱۰ محرم ، خواهد بود.

آیا نامگذاری روز عاشورا ربطی به شهادت امام حسین دارد یا خیر لطفا راهنماِیی کنید.

مناسبت روز تاسوعا و عاشورا ربطی به ماجرای شهادت امام حسین رضی الله عنه و یارانش در صحرای کربلا ندارد،

بلکه آن دو روز از قدیم الایام وجود داشتند و قبل از اسلام نیز تاسوعا و عاشورا دو اسم برای روزهای نهم و دهم ماه محرم بودند.

‌از ابن عباس رض روایت است ‌که چون پیامبر ص به مدینه آمد ، دریافت‌ که یهودیان عاشورا را روزه می‌ گیرند.
گفت‌: چرا این روز را روزه می‌گیرید؟‌گفتند: روزی است مبارک‌که خداوند حضرت موسی و قوم بنی اسرائیل را درآن روز ازدست دشمن (فرعون) نجات داد ، پس حضرت موسی آن روز را، روزه می گرفت‌. پیامبر ص فرمود: ‌من به موسی از شما شایسته ‌ترم و نزدیکتر میباشم‌ ‌، پس خود آن روز را روزه‌ گرفت و به مردم نیز دستور دادکه روزه باشند‌. متفق علیه است‌.

از ابوغطفان بن طریف مری روایت است : از ابن عباس رضی الله عنه شنیدم که می‌گفت : (حین صام رسول الله صلی الله علیه وسلم یوم عاشوراء و أمر بصیامه ، قالوا یا رسول الله إنه یوم تعظمه الیهود و النصاری فقال رسول الله صلی الله علیه وسلم : فإذا کان العام المقبل إن شاء الله صمنا الیوم التاسع. قال : فلم یأت العام المقبل، حتی توفی رسول الله صلی الله علیه وسلم) «وقتی پیامبر صلی الله علیه وسلم روز عاشورا را روزه گرفت و به روزه گرفتن آن دستورداد، مردم گفتند ای رسول خدا عاشورا روزی است که یهود و نصاری آن را بزرگ می‌دارند. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: سال بعد ان شاء الله روز نهم را هم روزه می‌گیریم. ابن عباس گفت : قبل از آنکه روز نهم سال بعد بیاید پیامبر صلی الله علیه وسلم فوت کرد». مسلم (۱۱۳۴).

‌از عایشه‌(‌رضی الله عنها‌) روایت است ‌که ‌گفت ‌: «‌ قریش در دوره جاهلی روز عاشورا را روزه می‌گرفتند و پیامبر صلی الله علیه و سلم نیز آن را روزه می‌گرفت‌. چون به مدینه آمد خود آن را روزه میگرفت و روزه آن را به مردم نیز دستور میداد‌ . چون روزه رمضان فرض‌گردید فرمود: ‌هرکس دلش خواست عاشورا را روزه بگیرد و هرکس نخواست افطار کند»‌‌. متفق علیه

همگی این احادیث بیانگر این مطلب هستند که عاشورا از قدیم بوده و بلکه شهادت امام حسین مصادف با این روز بوده است وگرنه عاشورا به معنای زمان شهادت امام حسین نیست.
والله اعلم

مطلب پیشنهادی

عثمان طه معروفترین خطاط قرآن

عثمان طه معروفترین خطاط قرآن

عثمان طه یا « أبو مروان عثمان بن عبده بن حسین بن طه الحلبی الکُردی» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com